Borsod vármegye közelebb került Gútához
Városunkról
Igrici településre 2025. február 14-én látogatott el Gúta város küldöttsége Beke László hivatalvezetővel az élen, ahol nagyon kedves fogadtatásban volt részük, A falu a veszélyeztett települések besorolás alá tartozik, mivel a lakosság lélekszáma nem éri el az 1200 főt. Ennek ellenére elismerésre méltó szorgalommal dolgoznak azért, hogy a minden lakója otthonosan érezze magát benne.
,,Egy gyönyörű, rendezett települést láttunk, teljes szervezettségű általános iskolával, óvodával és bölcsődével. Ezen kívül egy anya-és gyermekgondozó központ is van a faluban, ahol főként a roma anyukáknak adnak tanácsot a gyermekneveléshez, és egyáltalán a családvállalás mindennapi feladataihoz-mondta el Beke László hivatalvezető. A delegáció vezetője elmondta továbbá, hogy a lakosság nagyjából 30%-a roma nemzetiségű, ezért Igriciben nagy figyelmet fordítanak a roma lakosság integrációjára, illetve problémáinak kezelésére.
Az is példaértékű, ahogyan igyekeznek kihasználni úgy a közmunka adta lehetőséget, hogy értéket hozzanak létre, esetleg hasznot is termeljen a településnek. ,,Hét nagy fóliasátorban termesztenek zöldségféléket, amellett gyümölcsöt, amiből a helyi feldolgozó üzemben lekvár, kompót, konzerv vagy gyümölcslé készül. A terményeket nyersen és feldolgozva is elsősorban az iskolakonyhán használják fel, a megmaradt többletet pedig értékésítik- tudtuk meg Beke Lászlótól. A falu egyik nevezetessége, hogy Tompa Mihály 1821-1830 között itt nevelkedett apai nagyapjánál, és a helyiek máig nagy tisztelettel örzik a nagy költő emlékét. Igrici küldöttsége március 7-én érkezik Gútára, hogy megismerje városunkat, és egy valódi, élő kapcsolat jöjjön létre.
Városunk másik küldöttsége 2025.február 21-22-én látogatta meg a további borsodi települést, Szirmbesenyőt. Ez már egy nagyközség, közel 4500 lakossal. A gútai küldöttságet ezúttal Kárpáty Ernő alpolgármester vezette. ,,Szándéknyilatkozot írtunk alá, amelyben egy szoros együttműködésre vállaltunk kötelezettséget, amelyből aztán később akár egy testvértelepülési szerződés is születhet. Egy nyertes pályázat keretében jutottunk idáig, és nagyon megtisztelő számunkra, hogy a szirmabesenyőiek bennünket választottak partnerként. A legfontosabb, hogy megismerjük egymást, és kapcsolatokat építsünk ki, így a lehetőségeink is jelentősen kibővülnek- mondta Kárpáty Ernő. Szirmabesenyőn egy nagyszabású farsangi ünnepségen fogadták a gútaiakat, amelyen részt vett a falu apraja- nagyja. Az alpolgármester és Kondé Mónika becsatlakoztak egy 6 kilométeres jótékonysági futóversenybe is, amelynek keretében egy elhunyt tanárnő családjának gyűjtöttek.
Magáról a programról, amely révén Gúta városa kapcsolatba került a két említett településsel, Kondé Mónika, a város projektmenedzsere elmondta, hogy főként a kölcsönös közösségi rendezvényekbevaló bekapcsolódást érinti. ,,Alapja egy határon átnyúló szlovák-magyar együttműködés, és Szirmabesenyő önkormányzata keresett meg bennünket. Már az első telefonbeszélgetésben érezni lehetett az őszinte közeledést és fogadókészséget. Két részből áll a pályázat, az egyik Nyugat-Szlovákiát, a másik pedig az ország keleti felét célozza meg. A mi oldalunkat a Rába-Duna-Vág EGTC koordinálja tatabányai székhellyel, a keleti felét pedig Kassán a Via Kárpátia.
Az utóbbi rész hamarabb valósult meg, ebbe kerültünk bele mi, és ebben a projektben vállaltuk, hogy részt veszünk egymás rendezvényein"- fejtette ki a projektmenedzser. Az első program, amibe Gúta városa becsatlakozott, az ide farsang volt február 21-22-én, májusban pedig egy majálison vesz majd részt városunk küldöttsége. A szórakoztató programokon kívül úgynevezett interregspecifikus programok is vannak, amelyek már komolyabb szintű együttműködést határoznak meg, mint például az önkormányzatok kölcsönös megismerése. Szirmabesenyőn a farsangi ünnepségeken részt vett a falu erdélyi testvértelepülése, Máréfalva küldöttsége is, így a kétoldalúra tervezett találkozás rögtön szintet lépett, és háromszereplősre bővült.
(sj)
Fotó: Kürti Emese