Történelem
Légitámadás Komárom ellen-1944. július 2.
A szövetséges légierő gépei 1944 tavaszától rendszeresen bombázták Magyarországot, főként az ipari létesítményekre fókuszálva. Komáromot több ízben is érte légitámadás, az egyik legnagyobb erősségűt az amerikai légeirő B-17-es gépei hajtották végre 1944. július 2-án.
Mit csináltak Kukutyinban?
Valószínűleg elsőre mindenkinek a zabhegyezés jut eszébe, de a valóságban létezett egy ókori civilizáció Európában, amely nevét a Romániában, Moldvában, a Prut folyó mellett fekvő Cucuteni (Kukutyin) községről kapta, melynek környékén a neolitikumból való 5-7000 éves leletek előkerültek.
261 éve döntötte romba a földrengés Komáromot és környékét
Az 1763-as komáromi földrengés a legnagyobb erősségű földmozgás volt a mai Magyarország területén. Erőssége a Richter-skála szerint 6,3-as volt és 1763. június 28-án következett be.
Kik bombázták Kassát 1941. június 26-án?
Még mindig sok titkot rejt a második világháború, de az egyik máig legvitatottabb esemény Kassa bombázása 1941. június 26-án.
Hallottál már a kettős honfoglalásról?
Az elméletet László Gyula (1910. március 14., Kőhalom -1998. június 17., Nagyvárad) Széchenyi-díjas régész és képzőművész dolgozta ki, halálának évfordulóján neki állítok említek ezzel a rövid írással.
A magyar nemesség veresége Győr mellett-1809. június 14.
Győr mellett, 215 évvel zajlott az a csata, amelyben Napóleon hadai szétverték az utolsó magyar nemesi felkelés seregeit
Tudod, ki alapította Buda városát?
Ma már úgy tűnik, hogy Buda, illetve jó másfél évszázada Budapest mindig is az ország központja volt. De ez nem így van...
80 éve történt a normandiai partraszállás
1944. június 6-án indult meg a szövetségesek normandiai offenzívája, mely során az angolszász erők sikeres partraszállást hajtottak végre a nácik által megszállt Franciaország területén. A Rommel német tábornok által „leghosszabb napként”, a brit stratégák által pedig „D-nap” fedőnéven emlegetett nap sorsdöntő jelentőséggel bírt a második világháború folytatása szempontjából.
Bognár Gergely gútai plébános
A 20.században nagyon sok jeles ember élt, alkotott Gútán, és fáradhatatlan munkával segítették, óvták közösségünket. Közülük egyik Bognár Gergely plébános.
Született 1868-ban Pósfán. Középiskoláit Pozsonyban végezte el. Teológiát Esztergomban tanulta. Pappá 1892-ben szentelték. Működését mint káplán Pozsonypüspökin kezdte meg, 1896—1927-ig Dunahidason, utána pedig Gután plébános. Szentszéki tanácsosnak 1926-ban nevezték ki. Elnöke az iskolaszéknek és a Hitelszövetkezetnek, a Gútai Fogyasztási Szövetkezetnek, az Alsó-Csallóközi Ármentesítő IV-ik körzetének elnöke, az Egységes Magyar Párt helyi csoportjának díszelnöke, a Népművelődési Bizottságnak stb. A cseh megszállás alatt felfüggesztették kongrua és nyugdíjigényét. Minden lehetőt elkövetett, hogy megkönnyítse azoknak a magyaroknak életét, sorsát, akik a cseh önkény és igazságtalanságok által szenvedtek. A magyar érdemrend tiszti keresztjének tulajdonosa és kinevezett esztergomi protonotárius kanonok. 1947. máj. 30-án hunyt el, életének 80., pappászentelésének 55. évében. Az esztergomi bazilika kriptájában temették el.
Forrás: Beke Margit: Esztergomi kanonokok 1900-1985 (Unterhaching, 1989)
Szerkeszti: Sárközi János
Rakovszy István beszéde 1920.június 4-én
Rakovszky István, a nemzetgyűlés elnöke megrendítő felszólalásban számolt be a trianoni békeszerződés aláírásáról