Üdvözöljük Gútán!
2025. április 4. péntek, Izidor
Szórványos felhőzet
6 °C
Szórványos felhőzet

Történelem

Légitámadás Komárom ellen-1944. július 2.

A szövetséges légierő gépei 1944 tavaszától rendszeresen bombázták Magyarországot, főként az ipari létesítményekre fókuszálva. Komáromot több ízben is érte légitámadás, az egyik legnagyobb erősségűt az amerikai légeirő B-17-es gépei hajtották végre 1944. július 2-án.

Mit csináltak Kukutyinban?

Valószínűleg elsőre mindenkinek a zabhegyezés jut eszébe, de a valóságban létezett egy ókori civilizáció Európában, amely nevét a Romániában, Moldvában, a Prut folyó mellett fekvő Cucuteni (Kukutyin) községről kapta, melynek környékén a neolitikumból való 5-7000 éves leletek előkerültek.

Hallottál már a kettős honfoglalásról?

Az elméletet László Gyula (1910. március 14., Kőhalom -1998. június 17., Nagyvárad) Széchenyi-díjas régész és képzőművész dolgozta ki, halálának évfordulóján neki állítok említek ezzel a rövid írással.

80 éve történt a normandiai partraszállás

1944. június 6-án indult meg a szövetségesek normandiai offenzívája, mely során az angolszász erők sikeres partraszállást hajtottak végre a nácik által megszállt Franciaország területén. A Rommel német tábornok által „leghosszabb napként”, a brit stratégák által pedig „D-nap” fedőnéven emlegetett nap sorsdöntő jelentőséggel bírt a második világháború folytatása szempontjából.

Bognár Gergely gútai plébános

A 20.században nagyon sok jeles ember élt, alkotott Gútán, és fáradhatatlan munkával segítették, óvták közösségünket. Közülük egyik Bognár Gergely plébános.

Született 1868-ban Pósfán. Középiskoláit Pozsonyban végezte el. Teológiát Esztergomban tanulta. Pappá 1892-ben szentelték. Működését mint káplán Pozsonypüspökin kezdte meg, 1896—1927-ig Dunahidason, utána pedig Gután plébános. Szentszéki tanácsosnak 1926-ban nevezték ki. Elnöke az iskolaszéknek és a Hitelszövetkezetnek, a Gútai Fogyasztási Szövetkezetnek, az Alsó-Csallóközi Ármentesítő IV-ik körzetének elnöke, az Egységes Magyar Párt helyi csoportjának díszelnöke, a Népművelődési Bizottságnak stb. A cseh megszállás alatt felfüggesztették kongrua és nyugdíjigényét. Minden lehetőt elkövetett, hogy megkönnyítse azoknak a magyaroknak életét, sorsát, akik a cseh önkény és igazságtalanságok által szenvedtek. A magyar érdemrend tiszti keresztjének tulajdonosa és kinevezett esztergomi protonotárius kanonok. 1947. máj. 30-án hunyt el, életének 80., pappászentelésének 55. évében. Az esztergomi bazilika kriptájában temették el.

Forrás: Beke Margit: Esztergomi kanonokok 1900-1985 (Unterhaching, 1989)

Szerkeszti: Sárközi János