Történelmi évfordulók- az első nő a magyar trónon
Történelem
Miután Károly Róbert király megszerezte a hatalmat a teljes Magyar Királyság felett, az Anjou- ház szerencséje egyre csak felfelé ívelt. Ám a Nápolyt és Aversát meghódító, a lengyel- magyar perszonáluniót összekovácsoló fia, Nagy Lajos király fiúutód nélkül távozott a székesfehérvári bazilika kriptájába. Két lánya közül az egyiket, Hedvig hercegnőt a lengyelek választották királyuknak, és a nép emlékezetében máig élő Jadwiga királynőt 1997-ben II. János Pál pápa a szentek sorába emelte. A magyar urakkal már nem volt ilyen könnyű, az ősi nemzetségek nehezen nyugodtak bele, hogy egy 12 éves kislány fejére kerüljön Szent István koronája.
Ám Lajos királyt annyira szerették, hogy halála előtt megígérték: Mária leányát trónra emelik, és ugyanolyan hűséggel szolgálják majd, mint elődeit. Így történt meg, hogy a Magyar Királyság fennállásának majdnem négy évszázada óta először egy kislány homlokát kente meg a szent olajjal Demeter, az agg esztergomi érsek 1382. szeptember 17-én. Mária akkor már Luxemburgi Zsigmondnak, a cseh király fiának volt a jegyese, de a szövevényes politika igyekezett meghiúsítani a királyi frigyet. A fiatal királynő nehéz helyzetben volt, édesanyja, Kotromanić Erzsébet fogta helyette az ország gyeplőjét. A délvidéki horvát uraknak azonban nem tetszett az asszonykormány, és egy közeli rokont, szintén az Anjou- házból származó Durazzói, vagy apró termete miatt csak Kis Károlyként emlegetett nápolyi királyt hívták meg a magyar a trónra.
Ez meg a magyar főméltóságoknak nem volt ínyére, úgy, hogy az 1385. Szilveszter napján királlyá koronázott Károlyt 2 hónappal később meggyilkolták. Két főúr, Garai Miklós nádor és Forgách Balázs kaszabolta össze a szerencsétlen királyt, aki nem tudta, hogy a magyarok csak azt az idegent tűrik meg maguk felett, aki szívében is magyarrá válik. Ebből aztán sokáig tartó, véres belháború következett, amíg Luxemburgi Zsigmond feleségül nem vette Máriát, és társuralkodóként vele együtt irányította az Árpádok földjét. Mária királynő fiatalon került a trónra és fiatalon, 24 évesen hunyt el egy lovasbaleset következtében 1395. május 17-én, de a fennmaradt oklevelek és a történetírók tanúsága szerint rátermett, bölcs és széleslátókörű uralkodóként hagyott nyomott a magyar történelemben.
Forrás: Thuróczy János: A magyarok krónikája
Szerkeszti: Sárközi János
Fotó: wikipédia