Cross Dog Race- együtt versenyeztek gazdik és kutyusok Kamocsán
Rendezvények
A belga juhászkutyától a tacskóig nagyon sok négylábú kedvenc szállt ringbe, vagyis inkább a négykilométeres pályaszakaszra, amely a kamocsai kultúrház mögött várta a vállalkozó szellemű versenyzőket 2024. szeptember 21-én. A rendezvény egyik főszervezőjét, Bagita Esztert kértem meg, hogy tájékoztassa olvasóinkat.
Mit takar az elnevezés, a Cross Dog Race?
Ez egy terepen történő kutyás akadályfutás, amelynek során egy hám van a kutyuson, és azt egy futópórázon a gazdi derekához erősítik. A pályán van egy kis sár, a startnál egy átbújós szakasz, és több más elem, ami egy kis ügyességet kíván a versenyzőktől.
Azt tetszett mondani, hogy Ön az egyik főszervező, ezek szerint vannak mások is..
Igen, rajtam kívül még Szabó Gabriella, mindketten gútaiak vagyunk, de van egy polgári társulásunk is, amelyben harmadikként Jobbágy Katalin is jelen van, így mondhatni, hogy mi hárman indítottuk el.
Milyen céllal szervezték meg azon kívül, hogy szemmel láthatóan mindenki nagyon jól érzi itt magát?
A környékünkön nem sok olyan jellegű rendezvény van, ahol kutya-gazdi páros versenyezhet, vagy amelyben valamilyen módon így bekapcsolódhatnak. Egyre több ember tart kutyát, és igénylik a közös programokat. Itt például egy nagyon jó érzés, és öröm, amikor ketten végigfutják az akadálypályát, és egymást segítve célba érnek. Nem a verseny a lényeg, mindenkit díjazunk, de az első három helyezettet természetesen kiemelten értékeljük. Harminc versenyző van jelen, a feltétel, hogy a kutya legalább 1 éves legyen, egészséges, és chippel is el legyen látva. Mindezeket a helyszínen állatorvos ellenőrzi.
Ez az első alkalom. Lesz folytatás?
Mindenképpen! Az a célunk, hogy minden évben, lehetőleg mindig más településen rendezzük meg ezt a versenyt, ezzel is népszerűsítve a felelős kutyatartás fontosságát.
A felkészülő versenyzők között találkoztam Garay Anikóval, aki a Gútai Kinológiai Klub mezében érkezett Zsebi nevű mini bullterrier kutyusával.
Mi a célja egy ilyen klubnak?
Meggyőződésem, hogy a kutya szocializációja érdekében van elsősorban jelentősége az egyesületnek. Itt megtanulják az alap viselkedési normákat, tehát bárhová el lehet menni a kutyával, kirándulásra, emberek közé, és nincs probléma vele, ami egy nem kellően szocializált kutyus esetében kellemetlenségeket okozhat. Véleményem szerint ezt minden kutyásnak tudatosítania kellene, hogy mennyire fontos ennek az alapképzettségnek az elsajátítása.
Milyen időközönként tartanak edzéseket?
Hetente kétszer tartunk edzést, szerdán és vasárnap. Elég sokan járnak, de azért időnként kimaradoznak, mert időigényesnek, vagy feleslegesnek érzik, pedig a gyakorlat mutatja, hogy mennyire fontos. Van ugyan éves tagsági díj, és az edzéseket is meg kell fizetni, de megéri, mert szemmel látható a kutyákon a pozitív változás.
Szerző és fotó: Sárközi János