Üdvözöljük Gútán!
2025. április 2. szerda, Áron
Szórványos felhőzet
6 °C
Szórványos felhőzet

A mi jelünk a kereszt- Esterházy János életét bemutató képzőművészeti kiállítás nyílt Gútán

Kultúra

március 19., 20:52 / Szerző: villagutta
A mártír sorsú gróf neve és élete ma már közismert nem csak a Felvidéken és a Kárpát-medencében, hanem a boldoggá avatási eljárás megindítása okán a világegyházban is. Ám beszélni róla, feleleveníti példaadását mégis mindig szükséges. Gútán 2025. március 19-én Dávid Zsuzsanna festőművész alkotásaiból nyílt egy kiállítás, amely a művészet eszközeivel tárja fel Esterházy János lelkiségét és szellemi hagyatékát.

Az ünnepi megemlékezés délután 1 órakor a gútai Nagyboldogasszony Iskolaközpont udvarán kezdődött, ahol Dávid Zsuzsanna festőművész, Kárpáty Ernő alpolgármester, Peczár Károly hivatalvezető-helyettes, és Tóth Árpád, az iskola igazgatója helyezték el az emlékezés koszorúját a mártír gróf emlékére állított kopjafánál. Ezután a gútai művészeti alapiskolában Dávid Zsuzsanna vezetésével a képzőművészeti szakkör diákjai egy mozaikmunkát készítettek, amely Esterházy János arcképét ábrázolta.

A képkiállításhoz a komáromi Duna Menti Múzeum nyújtott szakmai segítséget, amely kezdete volt egy hosszútávú és szoros együttműködésnek. Ezt a jövőbe mutató közös munkát öntötte hivatalos formába az az együttműködési megállapodás, amelyet szintén ezen a napon írt alá Halász Béla, Gúta város polgármestere, és Paterka Pál, a múzeum igazgatója. Az ünnepélyes kiállításmegnyitó Varga Emma szavalatával kezdődött, aki Túrmezei Erzsébet, Ámon az ács című versét adta elő, majd Varga Eszter énekelte el az Elment a két lány virágot szedni kezdetű magyar népdalt.

Halász Béla polgármester a város nevében üdvözölte a művésznőt és a megjelenteket, és örömét fejezte ki, hogy ennek a képkiállításnak most Gúta városa adhat otthont. Elmondta, hogy a város vezetősége mindig pártfogolta és támogatta a kultúrát, és a jövőben is minden megtesznek, hogy a közösség értékeit nem csak megőrizve, de gazdagítva tudják továbbadni a következő nemzedékeknek. A Duna Menti Múzeummal való hivatalos együttműködést egy sikeres közös munka biztosítékának tekinti, amely segít feltárni a város épített és szellemi örökségét.

A múzeum képviseletében Dancs Dániel osztályvezető szintén előremutatónak nevezte a megkötött együttműködést, amely a történelmi múlt feltárása és feldolgozása mellett Gúta természeti kincseit is segít felfedezni és beépíteni a közösség értéktárába. Ezután Peczár Károly hivatalvezető-helyettes, a kiállítás kurátora vette át a szót, aki röviden felvázolta Esterházy János életútjának nevezetesebb állomásait, majd Dávid Zsuzsanna munkásságát méltatta, aki a képzőművészet eszköztárával, művészi színvonalon adja tovább az egykori felvidéki keresztény politikus példamutatásának üzenetét. Elmondta, hogy a művésznő 2017-ben kezdett el dolgozni az alsóbodoki Esterházy János Zarándokközpont kápolnájának freskóin, és ma is ott él, hogy segítse a zarándokközpont működését.

Dávid Zsuzsanna megköszönte Halász Béla polgármesternek, hogy Lengyelország, Prága és számos helyszín után most Gúta városa fogadta be a kiállítást. A művésznő a 28 festményből 3 nyitóképet mutatott be, amelyen Esterházy János élete a keresztút szenvedéstörténetén keresztül jelenik meg. Első a kereszt, amely magába foglalja a mártír sorsú politikus arcát, jelezve, hogy krisztusi sors az övé. Másodikként a nagypéntek látszólagos reménytelensége, de a szétfeszített kereszt már a szabadulás jeleit mutatja. Harmadik a feltámadás, a sötétség veresége. Esterházy János mindig béke és a szeretet embere volt, aki meg tudott bocsátani mindenkinek. Végül Dávid Zsuzsanna Ferenc pápa szavait idézte: ,, A háborút fegyverekkel vívják, a béke csupán egy kézfogással kezdődik.”

(sj)

Fotó: Kürti Emese